Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

WikiLeaks: Assange rozważa wystąpienie przed komisją Senatu USA

WikiLeaks: Assange rozważa wystąpienie przed komisją Senatu USA
Julian Assange będzie zeznawał przed komisją w sprawie ingerencji Rosji w wybory w USA? (Fot. Getty Images)
Julian Assange rozważa wystąpienie przed komisją amerykańskiego Senatu do spraw wywiadu, która zajmuje się sprawą ingerencji Rosji w wyborach w USA w 2016 r. - poinformował dziś demaskatorski portal WikiLeaks, założony przez Assange`a.

Profil WikiLeaks na Twitterze opublikował list senackiej komisji wzywający Assange'a do złożenia zeznań. Dokument, który - jak wskazuje portal Sky News - może być sfabrykowany, jest datowany na 1 sierpnia i został zaadresowany do ambasady Ekwadoru w Londynie, gdzie twórca WikiLeaks przebywa od 2012 roku.

W liście zaznaczono, że przesłuchanie Australijczyka odbyłoby się podczas zamkniętej sesji i nie byłoby publiczne; jak zauważa Sky News, "jest mało prawdopodobne, by przystała na to demaskatorska organizacja".

WikiLeaks przekazał, że jego zespół prawny "rozważa ofertę, ale zeznanie musi odpowiadać wysokim standardom etycznym".

Portal utrzymuje, że list został dostarczony przez ambasadę USA w Londynie. Zarówno ta placówka, jak i senacka komisja, odmówiły komentarza w tej sprawie.

Assange od 2012 roku ukrywa się na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie. Państwo to udzieliło mu politycznego azylu. Australijczyk obawia się, że po stawieniu się w sądzie mógłby zostać wydany władzom USA w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi amerykańskimi dokumentami dotyczącymi wojska i dyplomacji. Był to największy wyciek informacji w historii USA.

Po konflikcie Assange'a z rządem Ekwadoru w sprawie jego aktywności w mediach społecznościowych podczas amerykańskich i hiszpańskich wyborów, aktywistę pozbawiono dostępu do internetu.

W kwietniu Partia Demokratyczna złożyła w USA pozew przeciw rządowi Rosji, sztabowi wyborczemu prezydenta Donalda Trumpa i portalowi WikiLeaks, zarzucając im współdziałanie mające na celu wpłynięcie na amerykańskie wybory oraz zwiększenie szans Trumpa na zwycięstwo.

List opublikował portal WikiLeaks. (Fot. WikiLeaks)