Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wynalazca obiecuje podróże z Londynu do Nowego Jorku w mniej niż 30 min

Wynalazca obiecuje podróże z Londynu do Nowego Jorku w mniej niż 30 min
Elon Musk prezentuje projekt wymyślonej przez siebie rakiety przeznaczonej do super szybkich podróży. (Fot. Getty Images)
Podróże z Londynu do Nowego Jorku czy Bangkoku do Dubaju w mniej niż pół godziny obiecuje wynalazca Elon Musk. Założyciel SpaceX przekonuje także, iż w ciągu 5 lat zacznie wysyłać na Marsa ładunki.


Innowator przedstawił swoje plany podczas Światowego Kongresu Astronautów w Adelaide. Projekt opiera się na dostosowaniu tradycyjnych, jak je określa BFR (Big F**ing Rocket), do pełnienia szeregu nowych zadań, w tym przewożenia większej ilości osób.

“Najważniejsze jest to, że moim zdaniem wiemy już jak zapłacić za BFR. Chodzi o to, by mieć mniejszy pojazd, ale wciąż dość duży, wyposażony wszystko, co potrzebne do poruszania się po orbicie ziemskiej” - tłumaczył.

Musk poinformował, że jego firma już rozpoczęła budowę systemu, a w ciągu pół roku planuje rozpoczęcie prac przy konstrukcji pierwszego statku powietrznego.

“Jestem pewien, że możemy ukończyć budowę w ciągu 5 lat. W 2022 co najmniej 2 statki powinny wylądować na Czerwonej Planecie. Ich główną misją będzie znalezienie najlepszego źródła wody. Rakiety miałyby także umieścić na Marsie infrastrukturę umożliwiającą przeżycie przez ludzi. Następnie 4 statki zaczęłyby w 2024 roku wozić ludzi, sprzęt i dostawy” - dodał.

Rakiety spełniałyby także swoje zadanie na Ziemi – redukując do pół godziny czas podróży między największymi miastami świata. Na przykład podróż z Bangkoku do Dubaju miałaby zająć 27 minut, a z Tokio do Delhi 30.

“Gdy tylko wydostaniemy się z atmosfery, podróż będzie szła jak po maśle, bez żadnych turbulencji i zakłóceń pogodowych. Do najbardziej oddalonych miejsc można dotrzeć w ten sposób w mniej niż pół godziny. Skoro budujemy to po to, żeby latało na Księżyc czy Marsa, to czemu ma nie obsługiwać także Ziemi?” - pytał retorycznie.