Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wzrosła liczba Polaków rozważających zakup samochodu elektrycznego

Wzrosła liczba Polaków rozważających zakup samochodu elektrycznego
Na całym świecie trwa obecnie eletryczna rewolucja. (Fot. Thinkstock)
Bez różnych mechanizmów zachęt, rynek pojazdów elektrycznych będzie się rozwijał w Polsce wolniej niż w innych krajach europejskich, mimo że wzrosła liczba Polaków, którzy rozważają zakup takiego auta - wynika z Barometru Elektromobilności 2018.


Jak wynika z tegorocznego badania, które opublikowało we wtorek Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), zakup samochodu elektrycznego, rozumianego jako pojazd w pełni elektryczny BEV (ang. battery electric vehicles) oraz hybryda typu plug-in PHEV (ang. plug-in hybrid electric vehicles), rozważa 17 proc. kierowców (w porównaniu z 12,4 proc. w ubiegłym roku).

"Polacy interesują się nowoczesnymi technologiami w motoryzacji, o czym świadczy także wysokie zainteresowanie zakupem tradycyjnych hybryd (28 proc.), które mogą być traktowane jako substytut rynku pojazdów elektrycznych" - podkreślili autorzy badania. Ale, jak dodali, silniki benzynowe (50 proc.) i Diesla (35 proc.) to nadal najpopularniejsze rodzaje napędu rozważanego w aucie, który ankietowani planują kupić w najbliższym czasie.

Zdaniem Patryka Tryzubiaka z Volkswagen Group Polska, samochody elektryczne oraz niskoemisyjne hybrydy typu plug-in coraz częściej pojawiają się na polskich drogach, ale, jak wskazuje Barometr Elektromobilności 2018, "bez różnych mechanizmów zachęt rynek tych pojazdów będzie się rozwijał wolniej niż w innych krajach europejskich".

Według autorów badania ok. 5-proc. wzrost zainteresowania pojazdami elektrycznymi nie przekłada się na liczbę sprzedawanych w Polsce aut elektrycznych. "W pierwszym kwartale tego roku w UE zarejestrowano 69,99 tys. EV, co stanowi ponad 1,7 proc. wszystkich zarejestrowanych w tym czasie samochodów osobowych na Starym Kontynencie, a udział w tym okresie samochodów elektrycznych w polskim rynku motoryzacyjnym wyniósł niewiele ponad 0,2 proc." - można przeczytać. Jak dodano, to osiem razy mniej niż średnia unijna.